Hogyan mossunk helyesen a mosógépben: útmutató különböző ruhákhoz

Ha van a szekrényedben pár beszürkült ágynemű, ha a pulcsidat három mérettel kisebben a funkcionális ruhákat pedig két mérettel nagyobban vetted ki a mosógépből, ha a kedvenc pólód gyűrött maradt mosás után és a törölközőidnek is kellemetlen szaga van, ha anyukaként nem tudod, hogyan most a babád ruháit, hogy ne irritálja a bőrét és ha a férjed ingén a mandzsetták mindig sárgák, olvasd el ezt a cikket. Összeállítottunk egy útmutatót, hogyan mossuk az egyes ruhatípusokat hibák nélkül.

Nő szortíroz mosás előtt

Szortírozzuk szét a ruhákat és válasszunk megfelelő mosószert

Mielőtt nekilátunk a mosásnak, ne felejtsük el szétszortírozni a ruhákat nem csak színek, de anyag és mosási hőfok szerint is. Egy kék selyemblúzt vagy kék kasmír pulcsit nem moshatunk együtt egy kék farmerral még akkor sem, ha a szín azonos, mivel a nehéz farmer anyag és a fém gombok károsítják a finom selymet és kötött anyagokat.

 

Különböző szövetek különböző mosószereket igényelnek. A fehér textíliák esetében a por állagú mosószer a leghatékonyabb, mert eltávolítja a makacsabb foltokat is. A mosáshoz adhatunk egy kis folttisztító sót is, amelytől szikrázóan fehérek lesznek ruháink.

 

Színes és fekete ruhák mosásához tökéletes választás a folyékony mosógél. Nem tartalmaz agresszív fehérítő anyagokat, ezért sokkal kíméletesebben bánik a szövetekkel, mint a mosóporok.

 

Finom szövetekre és sportruházatra használjunk speciálisan ezekre a ruhákra kialakított mosószereket.

 

Gyermekek és allergiában szenvedők

Az újszülöttek és allergiában szenvedők bőre puha és érzékeny, ez által hajlamosabb a repedezésre és kipirosodásra. Ezért is ajánljuk a semleges foszfátmentes hipoallergén mosószereket. Kerüljük el a szövetekből nehezen öblíthető, ez által bőrirritációt okozó por állagú mosószereket.

 

Amennyiben a ruhacímkén található szimbólum engedi, a gyermekruhákat 60 °C-on mossuk, mivel a melegvíz elpusztítja a kórokozókat. Gyermekruhák esetében mosás után ajánlott a vasalás is, mert a vasaló szintén rengetek baktériumot távolít el a ruhákból. Hasonló hatást érhetünk el a minőségibb mosógépekben található gőzölés funkcióval. A gyermekruhákat mossuk külön a többi szennyestől, ezzel megelőzve a baktériumokkal való szennyeződést.

 

Mellőzzük az öblítők és fehérítők használatát – a vegyszermaradványok gyakran okoznak dermatitiszt és különféle allergiákat. Ha szeretnénk gyermekeink ruháját illatossá varázsolni, használjunk inkább Puella mosóparfümöt, amely erre a ruhafélére is alkalmas, azonban ajánlatos az adagolást legalább a felére csökkenteni.

 

Ingek

Hogy az ingek sokáig őrizzék meg új külsejüket, tökéletesen tiszták és illatosak legyenek, mossuk őket 30-40 °C-on. Mosás előtt az inget gomboljuk szét, fordítsuk ki, ellenőrizzük a mandzsettát és a gallért. Amennyiben szükséges, puha kefével és mosószappannal dörzsöljük át és csak ez után tegyük a mosógépbe.

 

Vigyázat, válasszunk közepes centrifugálást, hogy az anyag ne gyűrődjön túlságosan. Mosás után az inget akasszuk fogasra (világos színű fogas javasolt) és gomboljuk be a felső gombot. Az inget a közvetlen napfénytől védett helyen szárítsuk. Mellőzzük a szárítógépben való szárítást.

 

Pulóverek és szvetterek

Ha a ruhásszekrényünk tartalmaz kasmírból, gyapjúból, angórából vagy merinó gyapjúból készült ruhadarabokat, mossuk őket finom szövetekre tervezett vagy lanolin tartalmú mosószerrel.

 

Minden finom szövet mosására válasszuk a kímélő mosást és a legkisebb fordulatú centrifugálást. A finom darabokat centrifugáláskor védjük mosóháló használatával. A legfinomabb textíliák és a kézzel kötött termékek esetében a kézi mosás ajánlott, meleg vízben és megfelelő mosószer használatával.

 

A finom kötött anyagokat ne teregessük. A ruhaszárítóra terítsünk szét egy törölközőt vagy egy régebbi tiszta pokrócot, amelyek felszívják a nedvet és vízszintesen terítsük rá a ruhadarabot.

 

Kimosott kötött pulóverek

Pólók

A pamut pólókat 30 °C-on mossuk pamut programon. Az alacsony hőfok a biztosíték arra, hogy a pólók nem fognak összemenni és nem fakulnak ki. Amennyiben a pamuttól eltérő anyagú pólónk van, kövessük a ruhacímkén feltüntetett utasításokat.

 

Fehérnemű

Fehérneműk mosásához állítsuk a mosógépet kímélő programra. Harisnyát, melltartót, korzettet, hálóinget, bugyit és minden pántot vagy kapcsot tartalmazó ruhadarabot mossunk mosóháló használatával, így meggátolhatjuk a csavarodást és beakadást; a csatokat kapcsoljuk össze, nehogy beakadjanak a hálóba. Ne használjunk szárítógépet. A ruhákat szárítsuk szabadon, ezzel megelőzve a merevítők és pántok károsodását.

 

Az olyan finom textíliából készült luxus fehérnemű esetében, mint például a selyem, a legjobb, ha a kézi mosást választjuk. Néhány percre áztassuk meleg vagy hideg vízbe, majd gyengéd nyomkodással mossuk át; öblítsük ki és csavarjuk törölközőbe, hogy teregetés előtt itassunk fel minden felesleges nedvet. Ezzel ellentétben a pamut fehérneműt nyugodtan moshatjuk mosógépben is, 40-60 °C-on.

 

A fehérneműt mosáson kívül nem árt fertőtleníteni sem, mivel olyan testrészekkel kerül kapcsolatba, ahol leginkább szaporodnak a baktériumok. Ezért javasolt fertőtlenítő mosószert használni vagy a fertőtlenítőt hozzáadni a mosáshoz. Figyeljünk azonban arra, hogy egészségre ártalmatlan szert válasszunk. Ezen kívül a használt fehérneműt tartsuk külön a többi szennyestől, legyen szó ruhákról vagy háztartási textíliákról, mint a konyhai törlőkendők, kötények stb.

 

Fürdőruha

A medencéből vagy a strandról visszaérve a fürdőruhát mindig alaposan öblítsük ki, ezzel eltávolítva a fakulást vagy színváltozást okozó klór, homok vagy só maradványokat. A klór ráadásul a szövet rugalmasságát is károsíthatja. A fürdőruhát mossuk kézzel vagy 30 °C-on a mosógépben. Amennyiben a mosógépet választjuk, használjunk mosóhálót. Mellőzzük a szárítógépes szárítást, szárítsuk szabadon a levegőn.

 

Finom fehérnemű

Sport- és outdoor ruházat

A sportruházat egyrészt a fizikai kényelmünk értékes társa, másrészt viszont az izzadtság és kellemetlen szagok célpontja. Éppen ezért fontos, hogy a helyes mosással lendítsük vissza eredeti “formájába”.

 

Amennyiben tehetjük, akasszuk ki a sportruházatunk darabjait szellőzni. Nyugodtan levegőzhetnek akár néhány órán át is, így aztán mosásnál gyorsabban távoznak belőlük a kellemetlen szagok és egyszerűbben veszi át őket a friss illat. Mossunk 30 °C-on, mivel a magasabb hőfok károsíthatja a funkcionális textíliák tulajdonságait. Még mielőtt a ruhák a mosógépbe kerülnének, kezeljük az izzadtságfoltokat kézi mosással, egy csepp koncentrált mosogatószer hozzáadásával, amely tökéletes a zsíros és makacs foltok eltávolítására.

 

Kerüljük az öblítők használatát, mivel csökkenti a szövet kapilláris teljesítményét – eldugítja a bőr nedveit elvezető járatokat. Ha azt szeretnénk, hogy sportruházatunk csodásan illatos legyen, használjuk a Puella öblítő alternatívát, amely funkcionális és sportruházatra is alkalmas.

 

Mosás után szárítsuk a sportruházatot ruhaszárítón vagy zsinóron. Figyeljünk oda, hogy ne károsodjon a varrás és ne keletkezzenek ráncok. A műszaki textíliákat ne tegyük ki közvetlen napsütésnek, szárítsuk inkább egy jól szellőző helyen.

 

Farmer

A farmerokat ne mossuk gyakran. Ha nincs rajtuk látható folt, elég 4-5 alkalom után kimosni. A folytonos mosás károsítja a farmer anyagot. Alternatívaként szolgálhat a fagyasztó: tegyük a farmert egy műanyag zacskóba, majd a fagyasztóba. Ezzel a szövet károsítása nélkül pusztíthatjuk el a baktériumokat.

 

A farmert 30 °C-on mossuk, kímélő vagy speciálisan farmerra, esetleg sötét ruhákra tervezett programon. Használjunk finom vagy színes ruhákra való mosószert és mosás előtt a farmert fordítsuk ki. Ne használjunk öblítőt. A szárítógépet pedig el is felejthetjük. Ha a farmerunknak a lehető leghosszabb élettartamot szeretnénk biztosítani, szárítsuk kifordítva, szabadon, közvetlen napfénytől védett helyen, ruhacsipesz használata nélkül. Ezzel megóvhatjuk az anyagot minden terheléstől.

 

Amennyiben szárítás után szükséges a farmer vasalása, kifordítva tegyük, a zsebektől a nadrág száráig.

 

Összehajtott farmerek egy kupacon

Függönyök

Bár vannak függönyök, amelyek vegyi tisztítást igényelnek, a többségét viszont tisztíthatjuk otthon is. Első sorban elő kell készítenünk őket mosáshoz. Vigyázzunk, hogy mosás előtt távolítsunk el minden csipeszt, amely károsíthatná a mosógépet. Ha úgy döntünk, hogy a csipeszeket nem vesszük le, használjunk mosóhálót.

 

A függönyöket mossuk a címkén feltüntetett utasítások szerint. A pamutból készült függönyök karbantartása általában bonyodalom mentes, ügyeljünk azonban arra, hogy függönyök mosására szánt kímélő programon, legfeljebb 30 °C-on mossuk. Finom szövetekre tervezett mosószert használjunk, amely szennyeződések eltávolítására is hatékony. A foltos függönyöket mosás előtt áztassuk be egy fél órára.

 

A nehezebb függönyöket mosás után szárítsuk meg és még picit nedvesen vasaljuk át a címkén található utasítások szerint. A finom függönyöket mosás után rögtön lógassuk fel, így megelőzhetjük a gyűrődések kialakulását. A függönyöket általában 3-4 szer mossuk évente. 

 

Ha csodás és hosszan tartó illatot szeretnénk varázsolni az otthonunkba, amely nem csak a frissen mosott függönyökből árad, használjunk lakástextíliák illatosítására kialakított Puella lakásparfümöt. Könnyedén illatosítja a szobákat és egyedi és csodás légkört teremt otthonunkban.

Vissza a boltba