Talán nem is gondolnánk, mennyi időt és energiát takaríthatunk meg egy rendezett gardrób segítségével. Ha mindennek megvan a saját helye, reggelente könnyedén megtaláljuk a kívánt darabokat, és változatos szetteket állíthatunk össze belőlük. Ezért hoztunk néhány tippet, hogyan legyen a ruhásszekrényünk átlátható és rendszerezett, a méretétől függetlenül.
Praktikus rendszerezési módszerek
A gardróbunkat többféle módon is rendszerezhetjük, legyen az évszak, szín vagy akár ruhatípus szerint. Csakis rajtunk és a szokásainkon múlik, melyik módot választjuk.
Rendszerezés évszak szerint
Ennek a módnak az alapszabálya az, hogy a ruhásszekrény rendszerezése az éppen aktuális évszakhoz igazodjon. A ruhák rendszeres átrendezése feleslegesnek tűnhet, de valójában rengeteg időt spórol.
Hogyan csináljam?
- Nyári ruhák: Az olyan nyári ruhadarabokat, amelyeket biztosan nem használunk télen, tegyük műanyag tárolókba vagy textilzsákokba, és helyezzük a legfelső polcra, esetleg a szekrény legaljára. Az átláthatóság érdekében címkézzük fel a dobozokat, hogy mindig tudjuk, mi hol található.
- Téli ruhák: A téli dzsekik, pulcsik, sálak és kesztyűk általában több helyet foglalnak, ezért érdemes külön teret biztosítani számukra. Nyáron tárolhatjuk őket vákuumos ruhazsákokban, amelyekből pumpával vagy a porszívó csövével szívjuk ki a levegőt. Ezáltal csökkenthetjük a zsákok méretét, így több szabad helyet nyerhetünk a szekrényben. A ruhák frissességének megőrzése, és a molyok távoltartása érdekében helyezzünk a ruhák mellé egy illatosító tasakot is.
- Cipők: A lábbelivel is hasonló a helyzet. A naponta használt cipőket tegyük a cipőtartóba, a többit pedig polcokra vagy dobozokba.
Tipp:
A szezonális ruhák átrendezésekor mindig ellenőrizzük az állapotukat. Mielőtt elpakolnánk őket a következő szezonra, megérdemelnek egy otthoni vagy egy mosodai mosást.
Rendszerezés típus szerint
A típus szerinti rendszerezés (felsők, nadrágok, kabátok, sportruházat) minden átlátható ruhásszekrény alapja. Ezzel a rendszerrel nem csak a keresgélés lesz rövidebb, de a szekrény is vizuálisan átláthatóbb.
Hogyan csináljam?
- Ruhák és kabátok: szezonban akasszuk őket fogasra, így biztosíthatjuk az alapos szellőzést. Választhatunk például egyforma fa fogasokat a kabátoknak és fehéreket a ruháknak, de szétnézhetünk kifejezetten hosszú kabátokra tervezett fogasok után is.
- Cipők, táskák, ékszerek: A cipők ideális tárolási helye a cipősszekrény, vagy ha éppen nem hordjuk őket, akkor a műanyag, esetleg anyag tárolódobozok. Arra azonban mindig figyeljünk, hogy tiszta és száraz állapotban tegyük el őket, különben a nedvesség tönkre teheti a lábbelit, és a szagok sem tűnnek el maguktól.
A táskákat az erre kialakított rekeszekben vagy állványokon tároljuk.
Ékszerekre tökéletes választást jelentenek a rekeszes vagy felakasztható rendszerezők, amelyek meggátolják a nyak- és karláncok összegabalyodását. Manapság már kaphatók szekrénybe való ékszerállványok is.
- Fehérnemű: Ebben az esetben is nagy segítséget jelentenek a rendszerezők, amelyeket egyszerűen helyezzünk be a fiókokba.
Rendszerezés színek szerint
Ennek a rendszernek hála többé nem fordul elő, hogy bármely kedvenc ruhadarabról megfeledkeznénk, mivel minden szín tökéletesen átlátható. Még az is kiderülhet, hogy több hasonló színű ruhadarabunk van, mint gondoltuk, ami könnyebbé teszi a vásárlást és az összeállítások tervezését. Ráadásul így egy harmonikus és vizuálisan kellemes teret teremthetünk.
Hogyan csináljam?
- Alapszabály: Haladjunk a legsötétebb színektől a legvilágosabbak felé. A fekete, sötétkék, szürke és barna darabokat tegyük a szekrény egyik részébe, a világos, pasztell és élénk színűeket pedig a másikba.
Praktikus tippek a tartós rendezettségért
Az összbenyomáshoz a rendszerezett ruhákon kívül a ruhásszekrény tartalmáról való gondoskodás is hozzájárul.
Illatosító lapok és diffúzorok a mindennapi frissességért
Az illat pozitív hatást gyakorol a hangulatunkra és segít megóvni ruháinkat a kellemetlen szagoktól. A levendula illata pedig a molyokat is távol tartja.
Egy illatosító lap praktikus, diszkrét és könnyedén elfér a fiókban, a polcon vagy a rendszerezőben.
Ha kifinomultabb megoldást szeretnék a külön helyiségben található ruhatárunkba, válasszunk egy diffúzort. A legjobb hatást úgy érhetjük el, ha a sarokban vagy a gardrób felső részében helyezzük el.
Rendszeresen szortírozzunk
Hogy a ruhásszekrény mindig szépen átlátható legyen, rendszeresen válogassuk át ruháinkat, és szűrjük ki a nem használt vagy sérült darabokat. Ha egy ruhadarabot több mint egy éve nem viseltünk, fontoljuk meg, szükségünk van-e még rá. Ha nincs, ajándékozzuk vagy adjuk el, így több hely marad az új szerzeményeknek.
Ne feledjük a portalanítást
A szekrény polcairól hajlamosak vagyunk elfeledkezni, a por azonban gyűlik, megül a ruhákon, és egy ajtónyitással bekerül a szobába is. Ezért a polcokat, fiókokat és más tárolóhelyeket mindig tartsuk tisztán.
A rendszerezett gardrób időt takarít meg és harmóniát visz a mindennapokba. Már az olyan apró részlet is, mint egy illatosító lap, a következő szintre helyezi a ruhásszekrényünket.