Biztosan veled is előfordult már, hogy beleszerettél egy csodás és intenzív illatba, de mikor vásárlás után a saját bőrödön próbáltad, a hatás már nem volt ugyan olyan. Esetleg, hogy a parfüm, amelyet használtál, csak nagyon rövid ideig volt érezhető, majd pár perc alatt mintha teljesen elillant volna. Ez nem a te hibád, sem a parfümé. A következő pár sorban leírtuk ennek a jelenségnek a tudományos magyarázatát és hozzáadtunk pár trükköt is, hogy a kedvenc parfümöd illatát minél tovább élvezhesd.
Szaglás – rejtélyes és hatalmas érzék
A szaglásunk talán a leghatalmasabb és legrejtélyesebb érzékünk. Egyike az elsőként fejlődő emberi érzékeknek. A gyermek már az anyaméhben használja, míg egy ártatlan újszülött szaglása már annyira érzékeny, hogy képes felismerni édesanyja és az anyatej illatát.
A szaglás közvetlenül kapcsolódik a hippokampuszhoz, ami az agynak azon része, amely felelős az emlékek kialakításáért, rendezéséért és tárolásáért. Ezért teljesen normális, ha egy illat előhívja gyermekkori emlékeinket, mint például a nagymamánk udvarán kiteregetett frissen mosott ruhák vagy az első szerelmünk illata.
Mi történik szagláskor az agyunkban?
A szaglás életünk első éveiben tovább fejlődik, felnőttkorban pedig nélkülözhetetlen a jó és rossz szagok megkülönböztetése érdekében.
Érzékeléskor az illatmolekulák belépnek szaglórendszerünkbe és stimulálják a receptorokat, amelyek továbbítják a jeleket az agyba, beleértve az érzelmekért felelős területet is. Ennek a kapocsnak köszönhetően az illatok nagyban befolyásolhatják a hangulatunkat.
Miért fakulnak ki az illatok?
Az orrüregünkben található a receptorok zömét tartalmazó orrnyálkahártya. Amint a receptorok illatmolekulát érzékelnek, a szaglóhagyma azonnal továbbítja ezt az információt az agyba. Ha viszont az illat vagy szag mindennapi jelenséggé válik, az agy már nem fordít rá több figyelmet.
A szagokra való érzékenységre több tényező is hatással van, mint például a bőrünk pH-értéke, hőmérséklete és olajossága, a parfüm minősége vagy az illatolaj százalékaránya. Az, hogy hogyan érzékeljük az illatokat, a napszaktól is függ – az orrunk reggel a legérzékenyebb, mikor még nem befolyásolják külső szagok. További befolyásoló tényezők lehetnek még a páratartalom, külső hőmérséklet, hangulat, de akár a hormonok is.
Mit tehetünk a tartósabb illatért
Következzen pár tipp, amelyek segítségével a parfüm a lehető leghosszabb ideig marad érezhető.
Rögtön zuhanyzás és testápoló tej vagy krém használata után vidd fel a bőrre, ugyanis a hidratált bőrhöz jobban tapadnak a parfüm molekulái.
A parfümöt az ütőerekre és a test legmelegebb részeire permetezd. Ilyenek például a nyak, a csukló, a könyök belső része, a fülek mögötti rész és a belső combok.
Alkalmazás után a parfümöt ne dörzsöld a bőrbe, egyszerűen ütögesd össze a csuklóidat. Súrlódással ugyanis az illatmolekulák felbomlanak és az illat felső jegyei teljesen megsemmisülnek.
Egyedi Puella termékek
Az illatokat nem csak a bőrödön használhatod, de ruháid is gazdagíthatod velük. Ezt a célt tökéletesen szolgálják a Puella mosóparfümök, melyek a hagyományos öblítők nagyszerű alternatívái. Csodás és hosszan tartó illatot biztosítanak ruháidnak, mely egész nap elkísér. Az illatélményt még intenzívebbé varázsolhatod, ha a mosóparfüm mellett azonos illatú kézkrémet és fürdőhabot is használsz.
A Puella kínálata hat illatból áll, a gyümölcsös, virágos és citrusos aromáktól a levendula és vanília jegyein keresztül, egészen a fűszerek és a gyógynövény gyengéd érintésével kiegészített ylang ylang virág illatáig.
Ha úgy érzed, hogy a kedvenc illatod idővel veszít intenzitásából, mindössze annyi történt, hogy az agyad megszokta az illatot és nem fordít rá több figyelmet. Ez egy tökéletes alkalom a váltásra, esetleg egy új parfüm kipróbálására. Így ha egy kis idő múlva visszatérsz a kedvenc illatodhoz, ismét átadhatod majd magad a csodás és intenzív illatélménynek pont úgy, mint azelőtt.