Ismered nagyanyáink házi praktikáit?

Nem igazán vált be a vásárolt tisztítószer, szeretsz új tippeket kipróbálni vagy a családi kasszát szeretnéd kímélni? Minden téren segítséget nyújthatnak nagymamáink praktikái, amelyek az évek során számos háztartásban megállták a helyüket. Ráadásul a környezethez is kíméletesebbek. Próbáltad már őket?  

 

Nagymamáink praktikái a konyhából és a konyhába

Egy pár apró módosítással hosszabb szavatosságot biztosíthatunk az élelmiszereknek, és némely hozzávalók még az ételfoltok eltávolításánál is csodákra képesek. Hogyan? 

 

Ne tartsunk minden gyümölcsöt együtt 

Nem minden zöldséget és gyümölcsöt ajánlott együtt tartani. Az alma, körte és banán etilént bocsát ki, amely felgyorsítja az érési folyamatot, ezért tartsuk külön a citrusoktól, szőlőtől és leveles zöldségektől. A paradicsomot, salátauborkát és cukkinit év közben szobahőmérsékleten tároljuk, nem pedig a hűtőben. Kivételt csak a nyári kánikulák képeznek, ilyenkor ugyanis ajánlott az uborkát a hűtőszekrény zöldségtárolójában tartani.  

 

Növeljük a zöldség és gyümölcs élettartamát

A nyári időszakban közkedvelt bogyós gyümölcsök és saláták, sajnos, hajlamosak a gyors minőségvesztésre. Tárolás előtt áztassuk a bogyós gyümölcsöket almaecetes oldatba (víz és almaecet 3:1 arányban), így megelőzhetjük a penész keletkezését. A salátaleveleket ecettel átitatott nedves papírtörlőbe csomagolva tároljuk.  

Ami pedig a gyökérzöldséget és gyógynövényeket illeti, burkoljuk őket nedves törlőkendőbe, amely optimális nedvességet és hosszabb frissességet biztosít. A gyógynövényekből kössünk “csokrot”, helyezzük egy pohár vízbe és takarjuk le egy műanyag tasakkal.

 

A folteltávolítás harcosai: citromsav, szódabikarbóna és víz 

Az ételek a kellemes jóllakottság érzése mellett foltok képében komoly fejtörést is hagyhatnak maguk után. Ha nekünk vagy gyerkőceinknek sikerült gyümölcsfolttal díszíteni a ruháinkat, a citromsav megoldja. Zsírosabb foltokra pedig a szódabikarbóna és víz keverékéből készült paszta nyújt segítő kezet. 

szódabikarbóna és citromok (zdroj: Adobe Stock)

 

Gyakori baleset a kedvenc blúzon landolt kávé vagy a fehér terítőre ömlött vörösbor is. A blúzt azonnal áztassuk hideg, sós vízbe, a terítőt pedig szórjuk meg sóval és öntsük le forró vízzel. A fűfoltokat 1:1-hez arányban elkevert ecet és víz oldatával távolíthatjuk el.   

 

Rovarirtásra fel!

Ha nem vagyunk éppen a radikális rovarirtás hívei, vagy csak nem szeretjük a boltban kapható rovarriasztók szagát, próbáljuk ki az alábbi tippeket. 

 

Gyógynövényekkel az idegesítő rovarok ellen

Ültessünk virágcserépbe levendulát, mentát vagy bazsalikomot és helyezzük azt az ablakpárkányra vagy az erkélyre. Ezek az illatos növények megszépítik otthonunkat, és egyaránt elűzik a legyeket és szúnyogokat. 

 

levendula az erkélyen (zdroj: Adobe Stock)

 

Természetes házi “rovarriasztó” 

Rovarriasztót házilag is készíthetünk, nem kell hozzá más, csak egy kis víz és pár csepp citronella, eukaliptusz vagy teafa illatú illóolaj. Az oldatot permetezzük a szobák sarkaiba és a függönyökre. Ha még hatékonyabb szert szeretnénk, adjunk az oldathoz egy kis ecetet. 

 

Szódabikarbóna és cukor a hangyák ellen

Ha elleptek a hangyák, keverjünk össze fele-fele arányban szódabikarbónát és porcukrot. A keveréket szórjuk a hangya-lepte területre. Míg a cukor odavonzza, a szódabikarbóna elriasztja őket. 

 

Citrom illatú gyertya szúnyogok ellen

Este a teraszon gyújtsunk citrom illatú gyertyákat. A citrom aroma elriasztja a szúnyogokat, ráadásul még kellemes légkört is teremt. Hasonlóképpen készíthetünk természetes szúnyogriasztót is – vágjunk félbe egy citromot és szurkáljuk tele szegfűszeggel. 

 

Takarítás otthon található összetevőkkel 

Ezekkel az egyszerű, de hatékony módszerekkel otthonunk vegyszerek használata nélkül is tiszta és friss lehet. 

 

Tisztítószer ecetből és szódabikarbónából

Az ecet és a szódabikarbóna a háztartás valóságos varázsszerei. A belőlük kevert paszta hatékony mosdókagyló- és fürdőkád-tisztító. Az ecet ugyanakkor kiváló vízkőoldóként is megállja a helyét. Friss illatot egy pár csepp illóolaj hozzáadásával biztosíthatunk. 

fehér ecet és szóda (zdroj: Adobe Stock)

 

Öblítő helyett fehér ecet 

Öblítő helyett öntsünk a mosógépbe egy fél csésze fehér ecetet. Ettől a ruhák puhák és frissek lesznek. Folteltávolításhoz használjunk szódabikarbónából és vízből készült keveréket, amely kímélőbb, mint az agresszív folteltávolítók. 

 

Természetes légfrissítő 

A lakás sürgős illatosításra szorul, de nincs kéznél légfrissítő? Forraljunk egy fazék vizet, amelyhez hozzáadunk egy kis fahéjat és pár szegfűszeget. A keverék gyengéd aromája természetesen átjárja a háztartás minden zegzugát. A hűtőben terjengő kellemetlen szagokat pedig nagyszerűen semlegesíti pár kávészem

 

Környezet- és pénztárcabarát növénygondozás 

Növénytermesztéshez is biztosan találunk pár hasznos dolgot a kamrában, de használhatunk olyan összetevőket is, amelyek amúgy hulladékként végeznék.

 

Természetes trágya a konyhából 

A szobanövények számára kiváló nitrogén forrás a kávézacc. Egyszerűen csak keverjük bele a földbe vagy szórjuk rá a felszínre. A kalciumban gazdag morzsolt tojáshéjakat adjuk a komposzthoz vagy közvetlenül a cserépbe. A káliummal teli banánhéj pedig felgyorsítja a virágok és gyümölcsök növekedését. Áztassuk be őket és az így kapott “banános vízzel” locsoljuk meg növényeinket.  

banánhéj vízben (zdroj: Adobe Stock)

 

Aromás védelem a kártevők ellen 

A hagyma és a fokhagyma számos kártevő esküdt ellensége. Szeleteljük fel őket, a szeleteket áztassuk vízbe, majd permetezzük meg a növények leveleit. Gombás betegségekre kiváló ellenszer a fahéjpor, míg a levendula valódi harcosként riasztja el a molyokat és más rovarokat, ezért nem árt, ha a veszélyeztetett növények közelében helyezzük el.

 

Öntözzünk esővízzel 

Ha van rá lehetőségünk, akár családi házban, akár az erkélyen, gyűjtsünk esővizet. Tápanyagokban gazdag és nem tartalmaz klórt. Amennyiben az esővíz nem opció, a csapi vizet hagyjuk állni legalább 24 órán át. A víz legyen szobahőmérsékletű. Mindig reggel öntözzünk, hogy a növényeknek elegendő ideje legyen beszívni a vizet az esti lehűlés előtt. 

Próbálj ki egy pár praktikát és meglátod, mekkora segítséget nyújtanak a házimunkában és hogyan járulnak hozzá az egészségesebb, boldogabb háztartáshoz. Ne feledd, hogy néha a legegyszerűbb, legtermészetesebb megoldások a legjobbak. Reméljük, hogy ezek a bevált praktikák segítenek a kényelemmel és harmóniával teli otthon megteremtésében. 

 

Vissza a boltba