Gyermekruhák: nagy mosási kisokos szülőknek

 gyermekruha mosása

 

Babát vársz vagy a gyerekek már kinőtték a babaruhákat és most új kihívások előtt állsz? Mindkét esetben a gyermekruhák és kiegészítők mosása különleges figyelmet és törődést igényel. A babák és gyermekek bőre különösen érzékeny, ezért fontos, hogy a bőrirritáció elkerülése és a tökéletes tisztaság elérése érdekében helyesen mossuk a gyerkőcök ruháit.

 

Tippek a gyermekruhák helyes mosásáért

Itt is érvényes az általános szabály: első használat előtt mindig ki kell mosni. Babák és nagyobb gyermekek esetében is. Továbbá fontos a megfelelő mosószer kiválasztása, a többi pedig már gyerekjáték.

 

1.Megfelelő mosószer

A picik bőre gyakran száraz és érzékeny, vagy éppen különböző allergiák kínozzák őket, ezért a illat- és színezékmentes hipoallergén mosószerek jelentik a biztos választást. Ezek a szerek a minimálisra csökkentik az allergiás reakciók és bőrirritáció kockázatát. Mosószer választásnál keressük a baby-friendly (bababarát) vagy sensitive megjelölést. Ha bizonytalan vagy, kérj tanácsot a gyermekorvostól.  

Továbbá ajánlott a folyékony mosószerek használata, mivel a por állagú mosószerek bőrirritáló maradványokat hagyhatnak a ruhákon. 

Ami pedig az öblítőt illeti? Bár a boltok polcain találhatunk baba öblítőket, a szakemberek mégis azt tanácsolják, hogy a gyermek legalább egy éves koráig ne használjuk

 

2.Ruhák szortírozása és előkészítése

Mosás előtt a ruhákat és kiegészítőket helyesen szortírozzuk szét. Válasszuk el a fehér ruhákat a színesektől, a finom anyagokat pedig a vastagabb szövetektől. Ellenőrizzük a zsebeket és távolítsuk el belőlük az esetleges szennyeződéseket vagy apró tárgyakat. Az ételmaradékok vagy babakozmetikumok okozta makacs foltokra használjunk kímélő folttisztító folyadékot.

 

3.Mosási hőfok

Gyermekruhákat leginkább 30°C és 40°C-on mossunk. Ez a hőmérséklet kellően magas a baktériumok és szennyeződések eltávolításához, ugyanakkor kíméletes a finom szövetekhez. A bőrrel közvetlenül érintkező erősen szennyezett ruhákat és textíliákat (törölközők, pelenkák) mossuk magasabb, de legfeljebb 60°C-on.

 

4.Szárítás

Mosás után fontos a gyermekruhák megfelelő szárítása. Kedvező a levegőn való szárítás, így a szövet megőrzi alakját és puhaságát. Ha azonban nem lakunk kertes házban és a lakásnak sincs erkélye, jó megoldást nyújthat a szárítógép is, amelytől a ruhácskák finom puhák lesznek a csemeténk pedig úgy érzi majd magát, mint egy pihe-puha felhőn. A ruhákat alacsony hőfokon szárítsuk. . 

 

5. Vasalás

A gyermekruhák vasalása leginkább az első pár hónapban fontos. Ez után már nem szükséges, de ha mégis a vasalás mellett döntünk, tegyük azt alacsonyabb hőfokon, a mintákat és feliratokat elkerülve, nehogy a vasalótól sérüljenek.

 

Milyen gyakran mossuk a gyerekruhákat?

A gyerekruhák mosásának gyakorisága az anyag típusától és a használat intenzitásától függ. Közvetlenül a bőrrel érintkező ruhákat, pelenkákat és törölközőket ajánlott minden használat után mosni. A további ruhadarabok, mint a pulóverek, nadrágok vagy kabátok, nem igénylik a nagyon gyakori mosást, amennyiben persze nem láthatóan koszosak.

babadolgok

 

Hogyan mossuk a babaruhákat?

A babaruhák mosása még nagyobb óvatosságot és alaposságot igényel. A babák bőre rendkívül érzékeny és hajlamos az irritációra és allergiákra. Fontos, hogy a ruhácskákat és kiegészítőket a szennyes többi részétől külön mossuk.

  • Mosásnál kizárólag baba mosószereket használjunk, amelyek nem tartalmaznak agresszív vegyszereket, illatokat vagy színezékeket.
  • Az első használat előtt minden babaruhát mossunk ki, hogy eltávolítsuk a gyártásnál használt vegyszerek maradványait. 
  • Babaruhák mosásához ajánlott kíméletes mosási programot és 30-40°C-os hőfokot választani, hogy a szövetek ne sérüljenek, de mégis tökéletesen tiszták legyenek. 
  • A textilpelenkákat külön mossuk. Használat után öblítsük le és áztassuk be, majd 60°C-on mossuk ki.  
  • Ha a babaruhán tej vagy étel okozta makacs foltok találhatók, mosás előtt áztassuk melegvízbe és egy kis hipoallergén mosószer használatával távolítsuk el őket. 
  • Szintén hasznos a rendszeres mosógéptisztítás, így elkerülhetjük azt, hogy a mosószer-maradványok és baktériumok lerakódjanak és beszennyezzék a babaruhákat. 

A fenti tippek betartásával gyermekeink minden ruhadarabja készen áll a bőrük védelmére.

 

 

 

 

Vissza a boltba