A melegebb idő beköszöntével elérkezett az alapos tavaszi nagytakarítás ideje is. Ha a tél folyamán szereztél néhány makacs foltot, amelyek kifognak az általános tisztítószereken, ne csüggedj! Mutatunk néhány bevált háztartási módszert, amelyek segítenek eltávolítani az évek óta berögzült, beszáradt foltokat.
Nézd meg tippjeinket, és vedd fel a kesztyűt a foltokkal szemben!
Ami nem hiányozhat egy háztartásból
A hagyományos drogériákban kapható minőségi folttisztítókon túl érdemes lehet egy-két olyan segédet is beszerezni, amelyek nemcsak a tavaszi nagytakarítás során segítenek a beszáradt foltok eltüntetésében, hanem a mindennapokban is hasznosak lehetnek.
Ecet
Az ecet egy természetes, savas tisztítószer, amely oldja a vízkövet, eltávolítja a zsíros lerakódásokat és semlegesíti a kellemetlen szagokat.
Hol használjuk? A fürdőszobában eltünteti a vízkövet, a ruhákból és más felületekről eltávolítja a zsírt, a hűtőből elűzi a kellemetlen szagokat, és még az anyagokat is kifehéríti.
Hol ne használjuk? Károsíthatja a természetes köveket (pl. márvány, gránit). Öntöttvas serpenyőkre sem ajánlott, mivel megsértheti a védőréteget.
Ne feledjük, hogy az ecetnek több fajtáját is ismerjük:
- Fehér ecet – A leghatékonyabb tisztításhoz, foltok, szagok és vízkő eltávolításához egyaránt.
- Almaecet – Enyhébb hatású, fertőtlenítéshez és textíliák tisztításához használatos.
- Balzsamecet – Inkább főzéshez használjuk, mint takarításhoz.
Szódabikarbóna
A szódabikarbóna egy lúgos karakterű anyag, amely semlegesíti a kellemetlen szagokat, és nagyszerű csiszoló tulajdonságokkal bír.
Hol használjuk? Az ecethez hasonlóan segít a szagok semlegesítésében, a finom felületek tisztításában, zsíroldásban és a beszáradt foltok eltávolításában is. Ecettel keverve kiváló reakciós tisztítást végezhetünk.
Hol ne használjuk? Nem alkalmas alumínium felületekre, mivel elszínezheti vagy károsíthatja azokat.
Citromlé
A citromlé egy természetes sav, amely fertőtlenít, zsírtalanít, fehéríti a ruhákat és világosítja a hajat.
Kde ju využiť? V kúpeľni rozpúšťa vodný kameň, na kuchynských povrchoch odstraňuje mastnotu, bieli a dezinfikuje. V porovnaní s octom, ktorého vôňa vyprchá a neutralizuje nepríjemný zápach, zanecháva citrónová šťava príjemnú vôňuHol használjuk? A fürdőszobában feloldja a vízkövet, a konyhai felületeken eltávolítja a zsíros lerakódásokat, fehérít és fertőtlenít. A citromlé kellemes illatot hagy maga után, szemben az ecet illatával, amely elpárolgása után semlegesíti a kellemetlen szagokat.
Hol ne használjuk? Ne használjuk természetes köveken (márvány, gránit), mert eróziót okozhat.
Hidrogén-peroxid
Hol használjuk? Óvatosan – tényleg nagyon körültekintően – használhatjuk textíliák fehérítésére, segít a fürdőszobai felületek fertőtlenítésében, és a sárgás elszíneződések eltüntetésében.
Hol ne használjuk? Fehér textíliákhoz kiváló, de a sötét színű szövetek kifakulhatnak tőle. Ne alkalmazzuk fa- és lakkozott felületeken – a koncentrátum nagy valószínűséggel tönkretenné azokat, mivel feloldja a lakkot. Higított változatban sem ajánlott.
Hogyan távolítsuk el az egyes foltokat?
Vessünk egy pillantást arra, hogyan távolíthatjuk el a leggyakoribb foltokat, amelyek makacsul ragaszkodnak a ruháinkhoz.
1. Kávé- és teafolt
Ezek a foltok gyakran megjelennek a ruháinkon és a konyhai eszközökön. A következők segíthetnek:
- Szódabikarbóna és víz – Ezekből az összetevőkből keverjünk pasztát, vigyük fel a foltra, hagyjuk hatni, majd mossuk vagy öblítsük ki a ruhadarabot.
- Ecet és só – Az ecet és só keverékét alkalmazzuk a foltra, és legalább 15 percig hagyjuk hatni. Ezután mossuk ki a ruhadarabot kézzel vagy gépben.
- Glicerin – Alkalmazzunk a foltra egy csepp glicerint, hagyjuk hatni, majd az érintett területet öblítsük le tiszta vízzel.
2. Zsírfoltok
A zsír nagyon gyorsan képes beleivódni a felületekbe. Ha azonban gyorsan cselekszünk, az eltávolítása valóban egyszerű.
- Kukoricakeményítő vagy szódabikarbóna – Ezek a száraz anyagok nagyon hatékonyan szívják fel a zsiradékokat. Szórjuk a foltra, hagyjuk hatni, majd egy kendővel töröljük le. Vigyázzunk, nehogy szétkenjük a foltot.
- Folyékony mosogatószer – A zsírfoltok általában a konyhában keletkeznek. Ott azonban kéznél van a mosogatószer. Vigyünk fel a foltra egy cseppet, hagyjuk hatni 10 percig, majd öblítsük le meleg vízzel. Fehér ruhákon a klasszikus univerzális zsíroldóval is próbálkozhatunk.
- Alkohol vagy hajlakk – Valóban hatékony segédek a zsíroldásban. Az alkohol akár higítottan, spray formájában is fellelhető lehet egy háztartásban. A hajlakkhoz hasonlóan csak permetezzük a foltra, majd töröljünk le és mossunk ki mindent.
3. Beszürkült ruhák
Új életet szeretnél lehelni ruháidba? A ruhadarab színétől függően próbálkozhatunk az alábbiakkal:
- Ecet vagy citromlé – Adjunk egy fél csésze ecetet a mosáshoz, hogy megszabaduljunk a szürkeségtől és a szagoktól. A mennyiséget módosítsuk a mosógép méretének és a szennyes mennyiségének megfelelően.
- Szódabikarbóna – Fehérítéshez keverjük össze egy kis mosóporral. A szódabikarbóna csak világos ruhákhoz használatos, mivel fehérítő hatással bír.
- Hidrogén-peroxid – nagyon, nagyon óvatosan használjuk ezt a szert! Segít a fehérítésben és a folttisztításban, ugyanakkor erős hatású vegyszer, ezért mindig teszteljük le a hatását.
4. Besárgult párnák
A tavaszi nagytakarítás kiváló alkalom az ágyneműk, párnák és paplanok felfrissítésére. A párnák idővel elveszíthetik fehérségüket, a paplanokon pedig „rejtélyes foltok” képződhetnek. Ha még nem érettek meg egy teljes cserére, adjunk a mosáshoz:
- Szódabikarbónát és higított hidrogén-peroxidot – Visszaadják az eredeti tisztaságot és frissességet.
- Citromlevet – Csepegtessük a vízbe, és próbálkozzunk klasszikus áztatással mosás előtt.
- Fehér ecetet – Javítja a fehérséget, és megszünteti a kellemetlen szagokat, különösen a szezonálisan tárolt párnák és paplanok esetében.
5. Szennyeződések a szőnyegen
A szőnyegen található foltok különösen makacsnak bizonyulhatnak. Amit megpróbálhatunk:
- Paszta ecetből és szódabikarbónából – Vigyük fel a foltra, hagyjuk hatni, dörzsöljük át az érintett területet, majd szívjuk ki.
- Ásványi szesz vagy szőnyegtisztító szer – Ez a párosítás hatékonyan távolítja el a mélyen beivódott foltokat is.
- Só és citromlé – Felszívják a szennyeződéseket, és frissességet biztosítanak.
Mielőtt nekilátnánk a teljes szőnyeg tisztításának, mindig próbáljuk ki az említett keverékek hatását egy kevésbé látható részén, ezzel elkerülve a károsodást. Különösen, ha természetes szövetről vagy élénk színekről van szó.
6. Odaégett edények
Ha odakozmált az étel az edényben, próbálkozzunk:
- Szódabikarbónával és vízzel – Töltsük meg az edényt, szórjunk bele egy kanál szódabikarbónát, és forraljuk fel.
- Ecettel és sóval – Hagyjuk hatni egy éjszakán át, majd súroljuk ki.
- Kólás italokkal – Meglepően hatékonyak az odaégett ételek feloldásában.
JA tavaszi nagytakarítás minden háztartás számára megpróbáltatást jelenthet. Ezért bízunk benne, hogy tippjeinkkel még a legmakacsabb foltokkal is megbirkózol. Emellett ne felejts el rendszeresen szellőztetni, és frissíteni lakásodat a varázslatos Puella illatokkal, vagy a nap végén merülj el egy pattogó habbal teli fürdőben, vagy csak egyszerűen gyújts egy illatgyertyát, és lazíts.
Ha van saját bevált takarítással kapcsolatos trükköd, írd meg nekünk! Kíváncsian várjuk.